Produce Pricing Considerations

From Clemson Agribusiness Associate Kevin Burkett.

“How much can I sell this for?” producers often ask. It is an important question and one that is not always easy to answer. Usually, there is a lot to consider in pricing produce. We discuss factors that affect what you want to charge.

  • Cost – It can be a challenge to hone in on this number, but knowing how much has been invested is the first step. Capture ALL costs associated with carrying on a farming activity. Over time, these can be broken down into categories and segmented into individual crops/enterprises. This is done through a chart of accounts and the books and records of the business. Oftentimes, at the beginning of the season, you may not know exactly how much you will spend. Enterprise/crop budgets can help fill in the gaps.
  • Price Comparison – Referencing other markets can tell you what comparable products are selling for. This is helpful information to know, but it is not advised to simply match your price to what you see elsewhere. It is better to develop a range for what is acceptable. If you determined that you are profitable at $5.00 per lb. (based on your costs) but you see that a grocery store is selling for $7.00 per lb., that may help you understand what customers are willing to pay. Other places to reference would be farmers markets, grocery stores, USDA reports, market bulletins, and other places where similar products are sold.
  • Customers – Evaluating your customer segment is important because you may know what your price needs to be, but you have to find buyers that will support that. That means your customers must be willing and able to pay the set price for your product. Some questions to ask:
    • Do the customers have the means and willingness to pay? If you have premium products, who will be willing to pay for that and where are they located?
    • Is your market local or will you have to travel to reach them? If there are additional costs associated with that market, consider the additional revenue you will need to make it worth it.
    • What’s the capacity of the market? If you and several others are growing similar items, but there are a small number of customers, it may be hard to make enough sales to cover your cost. Some markets may even put restrictions on what you can bring to discourage duplicate offerings. At that point, it is not a price problem but having enough buyers available.

Pricing for produce can be quite variable and may even experience swings throughout the season. Farmers can influence the price to some degree but also have a perishable product and can be subject to market pressure. Knowing your cost, a range of acceptable prices, and opportunities to reach buyers can help net an acceptable return for your produce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: